Egy kép, egy történet – 2025.07.02.

Csiribiri, a szivárványszínű elefánt – egy kedves mese egy különleges kis ormányosról

Volt egyszer, nagyon messze innen, egy dzsungel, amit még a madarak is csak suttogva emlegettek: a Szivárványerdő. Ez a hely nem olyan volt, mint a többi – itt a fák levelei zöld helyett ezerféle színben pompáztak, a patakok víze halkan nevetett, és az éjszakák csillagszőnyeget borítottak a lombokra.

Ebben az erdőben született meg egy különleges elefántbébi, akit mindenki csak Csiribiri-nek hívott. Nem csak a neve volt szokatlan, de a kinézete is. Ahelyett, hogy szürke bőre lett volna, mint a többieknek, Csiribiri bőre finom árnyalatokban játszott: rózsaszínből váltott lilába, aztán kékre, majd aranyszínű csillámokkal szórta be a hátát a napfény.

Mikor megszületett, az állatok csak néztek, és senki sem tudta, mit mondjon. Egyesek csodálták, mások furcsállták. A többi kis elefánt nevetett rajta:

– Mi vagy te, egy festékpaca? – gúnyolódtak.

Csiribiri szomorúan lehajtotta a fejét, és a pocsolyák vizébe nézett. Mindenhol csak saját „furcsa” színeit látta visszatükröződni.

De volt egy titka.

Csiribiri, bár más volt, mint a többiek, különleges képességgel bírt: amikor boldog volt, a színei fényleni kezdtek, és ahol elhaladt, apró virágok nyíltak ki a lábnyomai nyomán. Amikor nevetett, a fák levelei táncra keltek, és ha szomorú volt, a dzsungel egy pillanatra csendbe burkolózott.

Egy napon nagy baj történt a Szivárványerdőben. A patak, amely az egész erdőt táplálta, kiszáradt. A levelek megfakultak, a virágok elaludtak, és a nap sem sütött már olyan melegen, mint régen. Az állatok kétségbeestek. Ki fog segíteni? Ki tudná visszahozni az életet a dzsungelbe?

A legöregebb bölcs papagáj csak ennyit mondott:

– Egy szív, amely a világ színeit hordozza, képes újraébreszteni a természetet.

Mindenki Csiribirire nézett.

A kis elefánt eleinte megijedt. Hiszen ő csak egy “színes pacni”, ahogy mondták róla. De valami melegség született a szívében. Emlékezett, hogyan nevettek a madarak, mikor boldog volt, és milyen szépek lettek a fák, mikor játszott köztük.

Elindult hát, lassan, óvatosan, és amikor a kiszáradt patakmederhez ért, mély levegőt vett. Nem tudta pontosan, mit tegyen, csak lehunyta a szemét, és elképzelt minden boldog emléket, amit csak tudott: amikor anyukája az ormányával hintáztatta, amikor először látott szivárványt, amikor egy pillangó rászállt az orrára. A színei hirtelen felragyogtak, erősebben, mint valaha, és az egész testéből fény indult el.

A föld megremegett.

És a patak újra csörgedezni kezdett. A víz először ezüstösen futott, majd lassan megszínesedett, mint egy élő festmény. A levelek újra zöldellni kezdtek, a virágok nevetve bontották ki szirmaikat, és a madarak olyan dalt kezdtek énekelni, amit még soha senki nem hallott.

Az állatok elnémultak. A gúnyos kis elefántok is közelebb léptek.

– Bocsánatot kérünk – mondták halkan. – Nem tudtuk, hogy ennyire különleges vagy.

Csiribiri mosolygott. Nem haragudott. Mert most már tudta, mit jelent másnak lenni.

És azóta is, ha valaki áthalad a Szivárványerdőn, és lát egy apró virágot kinőni a patak mellett, azt suttogják a fák:

„Ő volt az, aki nem próbált más lenni – csak önmaga volt. És az egész világ színesebb lett tőle.”

Hasonló cikkek

Egy kép, egy történet – 2025.07.04.

Bubó, a harmatcsepp halacska – egy apró csoda története a levelek világából Egyszer, valahol egy harmatos reggelen, amikor a nap még csak épp kukucskált át a fák koronái között, egy csoda született. A reggeli pára gyöngyökké gyűlt össze a fűszálak

Tovább olvasom »