Akár zöld ujjúnak tartod magad, akár épp csak egy kaktuszt próbálsz életben tartani, van egy furcsa, de annál elterjedtebb szokás, amit sok növénytulajdonos vall be egy idő után: beszélünk a növényeinkhez. De miért? És egyáltalán – van értelme?
Tényleg reagálnak a növények a beszédre?
A tudomány szerint a növények érzékelik a környezetük rezgéseit, így bizonyos hangokra is reagálhatnak. Bár nincs fülük, mint nekünk, a leveleik és sejtjeik reagálhatnak az apró hangrezgésekre. Néhány kísérlet szerint a növények gyorsabban növekedhetnek vagy erősebbé válhatnak, ha rendszeresen hanghatások érik őket – legyen az zene, beszéd vagy akár a természet hangjai.
Példa:
Egy 2009-es dél-koreai tanulmány azt találta, hogy bizonyos klasszikus zenei darabok hatására a rizsnövények gyorsabban fejlődtek. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy a tudományos közösség még mindig vitatkozik a hanghatások egyértelmű növényfiziológiai hatásáról.
A beszéd mint törődés – a lelki oldal
Az, hogy beszélünk egy növényhez, inkább rólunk árul el sokat, mint magáról a növényről. Ez a gesztus segít mélyebb kötődést kialakítani.
- Tudatosítja, hogy törődünk vele
- Rendszerességre tanít (mert amikor beszélsz hozzá, általában locsolni vagy ápolni is fogod)
- Egyfajta meditatív, jelenlétteli pillanatot teremt
Sőt, sokan egy stresszes nap végén szívesen beszélnek a virágaikhoz, egyszerűen azért, mert nem ítélkeznek, csak hallgatnak – és még jól is néznek ki közben.
A növények, mint társak a mindennapokban
A növényekkel való foglalkozás már önmagában is terápiás hatású: csökkenti a szorongást, fokozza a kreativitást, javítja a hangulatot. Egy kis növénysarok a lakásban olyan, mintha egy szelet természetet csempésznénk a négy fal közé.
És ha már ennyire jelen vannak az életünkben, miért is ne beszélgetnénk velük? Egy kis: „Na, mit szólsz az új kaspóhoz?” vagy „Remélem, nem fáztál meg az éjjel” még senkinek sem ártott.
Beszélsz hozzá? Nem vagy egyedül!
Egy nem hivatalos, de annál szórakoztatóbb online felmérés szerint az emberek 70%-a beszél legalább néha a növényeihez. Leggyakoribb megszólítások:
- „Gyönyörű vagy ma is!”
- „Hú, de szomjas voltál!”
- „Ne lógasd a leveled, kérlek!”
- „Ha virágzol, hozok neked egy nagyobb cserepet!”
Van, aki még nevet is ad nekik. És itt jönnek a legkreatívabb pillanatok:
- Aloe Vera – az aloé, aki már-már családtag
- Planty McPlantface – a klasszikus internetes humor jegyében
- Chris Pine – egy fenyőfának adva valódi sztáros jelleget
- Fernie Sanders – egy páfrány, akinek politikai érzéke is lehet
- Leaf Erikson – a vikingek zöld levelű képviselője
- Rooty Goldberg – a tudományos szellemiségű bonsai
A kreatív névadás nemcsak szórakoztató, de még személyesebbé teszi a kapcsolatot a zöld barátainkkal.
Beszélni jó. Még ha csak egy növényhez is.
Nem biztos, hogy a növényeid értik, amit mondasz – de az biztos, hogy érzik, ha törődsz velük. A beszéd nemcsak hangokból áll, hanem figyelemből, jelenlétből, törődésből. És ez az, ami számít.
Szóval ha legközelebb elmész a fikuszod mellett, és úgy érzed, mondanál neki valamit… csak tedd meg. Lehet, hogy meg sem lepődik – sőt, talán már ő is „hallgat rád”.